مذاکره؟
به روز شده در      سه شنبه 20 شهریور 1397     -   Tuesday September 11 2018

در روزهای اخیر درباره مذاکرات احتمالی رژیم جمهوری اسلامی و دولت ایالات متحده، گمانه زنی ها و سناریوهای زیادی ارایه شده است. گروهی بر اساس منافع شان و دسته ای بر پایه نگرانی های خود، این رخداد احتمالی یعنی مذاکره مستقیم ریاست جمهوری آمریکا و رییس جمهوری اسلامی را دنبال می کنند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
INSIDEFRONTCOVER_BEHKAR PEJMAN ATTONEY AT LAW
شخصیت هایی وجود دارند که ارتباط مجدد ایران و ایالات متحده را مانند زمان پرزیدنت اوباما و امضای برجام خواهانند تا بتوانند به رانت ها و فعالیت های دیگر قانونی و غیرقانونی اقتصادی شان ادامه دهند و قدرت بدست آمده را حفظ کنند؛ دولتی های جمهوری اسلامی و دسته ای از اصلاح طلبان بدنه مجلس و دیگر ارگان های رژیم اسلامی در این گروه قرار می گیرند. دسته تندرو پیروان ولایت و برخی از اصلاح طلبان ولایی (اصطلاح پیشنهادی برای اصلاح طلبان خواهان ادامه حکمرانی ولایت فقیه، نویسنده) که در امور ماورای غیرقانونی قاچاق، ارسال پول و سلاح برای تروریست های منطقه خاورمیانه و نیز پولشویی و سرمایه گذاری اموال ملت ایران در کشورهای مختلف، از جمله در ایالات متحده، فعال هستند و در گروه رهبر نظام و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نهادهای وابسته به رهبری قرار دارند. 
اما در خارج از ایران نیز نیروهای اپوزیسیون با نگرانی موضوع مذاکره را دنبال می کنند. آنها نگرانند مبادا دولت پرزیدنت ترامپ علیرغم ژست ضد جمهوری اسلامی، در نهایت با آیت الله ها به توافق برسد وهر چه امید بر وی بسته بودند را نقش بر آب (که البته تجارب ناموفق گذشته برای بازپس گیری قدرت از جمهوری اسلامی با اتکا به بیگانگان به جای ایجاد پایگاه مردمی برای برخی از گروه های مخالف رژیم تهران هنوز تجربه و عبرت نشده و باز همه امیدهایشان را به دولت فعلی آمریکا بسته اند!) بینند. در گوشه و کنار هم ایرانیان کارچاق کن جمهوری اسلامی برای بازگشت به موقعیت پیشین خود، از هر فرصتی برای جوش دادن مذاکره احتمالی بین رهبران جمهوری اسلامی و آمریکا استفاده می کنند. 
با توجه به رخدادهای اخیر و افق پیش رو، مذاکرات اتفاق خواهد افتاد آیا؟ و شاهد الگوی مذاکره ترامپ – کیم جونگ اون در ماجرای کره شمالی خواهیم بود آیا؟ این پرسش های اساسی است که اذهان را به خود مشغول کرده و گمانه زنی ها و فرضیه های بسیاری برانگیخته است … 
واقعیت این است که آنچه از سوی پرزیدنت ترامپ بعنوان چراغ سبز برای مذاکره مستقیم با سران جمهوری اسلامی تعبیر شده است، یک تاکتیک هوشمندانه سیاسی بیش نیست. رییس جمهور آمریکا ابتدا از قرارداد برجام (برنامه جامع اقدام مشترک که بین جمهوری اسلامی و پنج قدرت بزرگ دنیا از جمله آمریکا در زمان پرزیدنت اوباما با هدف منع فعالیت های حساس هسته ای رژیم اسلامی بسته شده بود) خارج شد و سپس با فشار سنگین اقتصادی بوسیله بازگشت تحریم ها، جمهوری اسلامی را در موضع ضعف قرار داد و ضمن اینکه روسیه و چین را بعنوان پشتیبانان رژیم اسلامی قانع می کند تا در کنار آمریکا بایستند (حتی با زور یا دادن امتیاز در جاهای دیگر)، حلقه محاصره را تنگ تر خواهد کرد. 
همزمان، مطرح شدن آمادگی برای مذاکره با سران جمهوری اسلامی توسط پرزیدنت ترامپ همچون سنگی بزرگ، نشانه نزدن است زیرا اگر به هر شکل مذاکره ای بین دو طرف صورت گیرد، برای نظام اسلامی کاملا باخت - باخت خواهد بود. دو باخت آیت الله ها عبارتند از: 
۱) مذاکره با شیطان بزرگ در شرایطی که در حال خورد شدن زیر فشار تحریم ها هستند، بنیان جمهوری اسلامی را زیر سوال خواهد برد و نقش راهبردی آنان را در فعالیت های بی ثبات کننده تروریستی منطقه خاورمیانه را برای همیشه نابود خواهد کرد بویژه پس از اعلام ممنوعیت هرگونه مذاکره با آمریکا توسط رهبر نظام در روزهای اخیر. هر مقام عالی دیگری نیز در حکومت اسلامی بخواهد با دولت ایالات متحده وارد مذاکره شود، باید با اجازه رهبری باشد بنابراین آغاز مذاکره با آمریکا، پایانی خواهد بود بر جمهوری اسلامی به شکلی که در این چهل سال وجود داشته است. مذاکره برای رژیم تهران، زانو زدن در برابر دشمن (اصطلاح معروف رهبر انقلاب اسلامی برای معرفی آمریکا) دیرین و شکست کامل در داخل و خارج ایران خواهد بود.
۲) پیشنهاد آمادگی برای مذاکره مستقیم توسط پرزیدنت ترامپ همچون دینامیتی روشن در درون بدنه و مرکز فرماندهی جمهوری اسلامی اختلال اساسی ایجاد کرده و بزودی جناح های داخل نظام برای نجات خود و کلیت رژیم به تکاپو و مخالفت با یکدیگر خواهند پرداخت کما اینکه هم اکنون نیز نشانه های این تفرقه و انفجار احتمالی دینامیت پیشنهاد مذاکره مشاهده می شود. 
به نظر می رسد پروژه مذاکره مستقیم حداقل به شکل علنی و شفاف فعلا منتفی باشد مگر در دو مورد: کودتا در کشور و سرنگونی رهبری و یا مرگ وی بر اثر بیماری که مدت هاست زمزمه آن به گوش می رسد. 
هفته های آتی آبستن حوادث بسیاری خواهد بود که می تواند سرنوشت ملت ایران را دگرگون کند!
 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
تبلیع شماره 3
HEIDARI SAMAN
INSIDEFRONTCOVER_BEHKAR PEJMAN ATTONEY AT LAW
Shawn_Sedaghati
Mike-Rahbarian
Shiraz
Jahani
Ferdows
ketab gift
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015