نان تافتون ایرانی، مهمان همیشگی سفره های مردم کویت
به روز شده در      دوشنبه 31 تیر 1398     -   Monday July 22 2019

« خلیل کمال» معمولا به بازارمحبوب کویتی ها، بنام « المبارکیه» سر می زند جایی که او، می تواند کباب مورد علاقه اش را به همراه پیاز، شابانک و نان تازه ایرانی میل کند. بوی پخت نان تازه در تنور سنتی در رستوران الولیمه- واقع در مرکز شهر کویت- فضای بازار را پر می کند. نانوای ایرانی این رستوران، یکی از خمیرهایی را که به ردیف کرده، روی بالشتکی پهن می کند و سپس آن را به دیواره تنور می چسباند. وقتی نان آماده می شود، با میله ای نان پخته شده را، از تنور بیرون می آورد و از مشتریان خود با نان داغ پذیرایی می کند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
INSIDEFRONTCOVER_BEHKAR PEJMAN ATTONEY AT LAW

چندین سال است که نان ایرانی تافتون، قسمت عمده صبحانه، نهار و شام مردم کویت را تشکیل می دهد. علیرغم وجود تنش های رو به افزایش منطقه بین کشورهای سنی مذهب خلیج فارس و کشور شیعه مذهب جمهوری اسلامی ایران، این نوع پیوند فرهنگ ایرانی، برای مردم کویت به قوت خود باقی مانده است.کشور ایران در امتداد آبراه خلیج فارس واقع شده و تأثیر فرهنگ آشپزی آن بسیار گسترده می باشد. 

یک مرد 60 ساله در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه می گوید: " نان ایرانی تنها نانی است که از زمان تولدم آن را می شناسم."

«حسن عبدالله ذکریا»، کویتی ایرانی تباری است که رستوران «الولیمه » را در سال 1996 افتتاح کرده است. وی که در 70 سالگی خود به سر می برد می گوید: " در این رستوران روزانه حدود 400 تا 500 نان ایرانی استفاده می شود. وی معتقد است که استقبال گسترده مردم از نان تافتون ایرانی بر می گردد به سالها قبل که مادرانمان در خانه نان می پختند.  پس از آن سالها، دیگر ما برای تهیه نان به نانوایی ها می رفتیم و برای خرید یک نان تازه و داغ، مجبور بودیم صبح، ظهر و شب در صف های طولانی بایستیم.

نان تافتون داغ ایرانی معمولا در کنار بسیاری از غذاهای محبوب کویتی از جمله : البجا (بره شکم پر با برنج)، الکرائین ( پاچه گوسفند)، بشقاب ماهی پخته با نخود و لوبیا سرو می شود. 

تقریبا تمام رستورانها در بازار قدیمی کویت دارای تنورهای سنتی می باشند که معمولا نانواهای ایرانی و افغانی درآنجا، مشغول به کار هستند.

« دربس حسین الزعابی» ، مشتری 81 ساله رستوران الولیمه می گوید: بسیار از کویتی ها با نان ایرانی بزرگ شده اند. از زمان کودکی، ایرانی ها برای ما نان پخته اند و ما از آن زمان تاکنون عادت داریم هر روز صبح شیر و قی (روغن کره) با نان داغ ایرانی میل کنیم.

مردم کویت می توانند این نان را علاوه بر بازارها، از تعاونی ها نیز تهیه می کنند . در این تعاونی ها، مردم مجبورند برای تهیه نان تازه صبح ها و یا بعدازظهرها ساعت ها در صف  بایستند. برخی از نانوایی ها برای زنان و مردان، صف های جداگانه ای تعیین کرده اند. 

بعضی از مردم نان تافتون کنجدی با آویشن و خرما سفارش می دهند و برخی دیگر، برای بردن نان به خانه، پارچه یا سفره ای را به همراه خود می آورند تا نان، تازگی خود را در آن حفظ کند.

به گفته «خالد الاطیبی»، قائم مقام اتحادیه صنف تعاونی نانوایان، نانوایی هایی که نان ایرانی می پزند از دهه 70 در کویت کار خود را آغاز کرده اند و از آن زمان تاکنون تعداد آن ها به 100 عدد افزایش یافته است.

وی اضافه می کند که این نانوایی ها برای رفع نیاز مردم کویت، روزانه دو میلیون نان پخت می کنند. این نانوایی ها با قیمت یارانه، سوخت و آرد دریافت می کنند تا نان با قیمت کمتر از 20 فلس (کمتر از سه سنت) به دست مردم برسد.

اما گاهی اوقات، این قیمت می تواند به بیش از 50 فلس برسد که بستگی دارد به نوع افزودنی آن نظیر کنجد و رازیانه . 

نان تافتون، علیرغم تشدید تنش ها میان ایران و آمریکا و نیز قطب منطقه یعنی عربستان، همچنان در بین مردم کویت از محبوبیت خاص خود برخوردار است.

« ذکریا» می گوید: نان با سیاست میانه ای ندارد. ایرانی ها اینجا زندگی می کنند و هیچ گاه کمبودی از این بابت احساس نشده است. حکومت شیعی ایران، علیرغم داشتن روابط تیره ای با دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس نظیر عربستان، بحرین و امارات، توانسته است روابط خود را با کویت حفظ کند.

طبق آمار سفارت ایران در کویت، نزدیک به 55 هزار نفر ایرانی ساکن کویت هستند. از این تعداد تنها یک سوم جمعیت یک و چهار دهم میلیون نفری کویت شیعه مذهب می باشند.

وی در پایان خاطر نشان می کند که سیاست نمی تواند دوستی بین مردم ایران و کویت را از بین ببرد. او می گوید: علیرغم تنش های موجود و با توجه به جنگ ایران و عراق، نان تافتون ایرانی همچنان ازمحبوبیت بسیاری برخوردار است.

 

 

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
HEIDARI SAMAN
INSIDEFRONTCOVER_BEHKAR PEJMAN ATTONEY AT LAW
Shawn_Sedaghati
Mike-Rahbarian
Shiraz
Jahani
Ferdows
ketab gift
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015