نگران قانون« پابلیک شارژ» نباشید، هنوز هم می توانید اقامت دایم، موقت و شهروندی آمریکا را داشته باشید، اگر ...
به روز شده در      جمعه 1 شهریور 1398     -   Friday August 23 2019

امیر رنجبر
از تاریخ پانزدهم اکتبر ۲۰۱۹، قانونی در سازمان خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده به اجرا گذاشته خواهد شد که معروف به «بستانکاری عمومی» یا پابلیک شارژ است. بر اساس این نسخه بازنویسی و به روز شده قانونی به همین نام که از سال ۱۸۸۲ میلادی در آمریکا تصویب و اجرا شده است، دولت ایالات متحده باید از پذیرش درخواست های صدور، تعویض و تمدید روادید، کارت سبز و شهروندی آمریکا در مواردی که فرد یا افراد متقاضی برای کشور، مالیات دهندگان، بستانکاری عمومی یا پابلیک شارژ ایجاد کرده باشد یا می کند (و حتی احتمالا در آینده)، خودداری کند. اکنون دولت پرزیدنت ترامپ برای جامه عمل پوشاندن به شعارهای ضد مهاجرتی خود در زمان انتخابات، که اتفاقا یکی از کلیدهای پیروزی وی در انتخابات شد، با بازنگری و ایجاد برخی تغییرات اساسی در قانون بستانکاری عمومی، آن را از حدود دو ماه دیگر اجرایی خواهد کرد.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

بسیاری از هموطنان ما تحت تاثیر اخبار نادرستی که متاسفانه برخی از رسانه های مشهور فارسی زبان خارج از ایران منتشر کرده اند، نگران از دست دادن موقعیت ویزا، گرین کارت و یا شهروندی خود هستند زیرا یکی از تاکیدهای قانون بستانکاری عمومی، عدم استفاده از منابع مالی دولتی است و بسیاری از مهاجرین ایرانی تبار از این کمک های دولتی بهره مند هستند و یا بوده اند.

اما پیش از بررسی این قانون و موارد شمول آن برای مهاجران، ابتدا باید بستانکاری عمومی را تعریف کنیم: بستانکاری عمومی به زبان ساده همان حق الناس یا مطالبه هزینه هایی است هر شخص کمک بگیر از دولت بر بیت المال یا مالیات دهندگان تحمیل می کند. اگر این هزینه ها بیش از حد مجاز باشد، شایستگی کسب اقامت یا شهروندی آمریکا بدست نخواهد آمد.

نخستین نکته قانون پابلیک شارژ این است که شامل پناهندگان و پناهجویان قانونی نمی شود و آنها کماکان از کمک های دولتی استفاده خواهند کرد که البته احتمالا در آینده نه چندان دور، دسترسی این افراد نیز به کمک های دولتی درازمدت کاهش خواهد یافت.

قانون بستانکاری عمومی به صورت مشخص حقوق بگیران سوشال سیکوریتی (تامین اجتماعی) و افرادی که در درازمدت از بیمه های خدمات درمانی دولتی استفاده کرده / می کنند را هدف گرفته است. این قانون به طور آشکار مهاجرینی که هزینه های نقدی برای دولت فدرال دارندرا به شکل قانونی و محترمانه اخراج می کند.

آیا این قانون از زمان اجرایی شدن، ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹، بر همه گروه های مهاجر در ایالات متحده تاثیرگذار خواهد بود؟ پاسخ این است که مطابق با نص صریح قانون، پابلیک شارژ می تواند شامل همه افرادی که دارای ویزا یا تمدید روادید، دارندگان کارت سبز یا کسانی که دارای مجوز اقامت کوتاه و بلندمدت در آمریکا هستند و یا باید آن را تمدید کنند و یا در نوبت دریافت آن هستند و نیز آنان که برای اعطای شهروندی (اقامت دایم) اقدام کرده/می کنند به جز اشخاصی که پس از قبولی در مصاحبه شهروندی، منتظر تاریخ سوگند وفاداری به آمریکا هستند و مرحله پایانی صدور گذرنامه ایالات متحده را می گذرانند،باشد.

اما چگونه باید بدانیم که قانون بستانکاری عمومی شامل حال ما می شود یا خیر؟ این قانون به صراحت می گوید، هر شخصی که می خواهد وارد خاک ایالات متحده شود و یا مقیم موقت (غیرمهاجرتی مانند توریست و ویزای کار) و یا درازمدت (مهاجرتی، دارندگان گرین کارت) در آمریکاست، باید خوداتکا (یا خودکفا) باشد و یا از درآمد و پشتیبانی خانوادگی، اسپانسر(حامی مالی) و یا منابع مالی خصوصی استفاده کرده/کند. این افراد نباید از منابع مالی عمومی (دولتی) استفاده کنند.

قانونگذار دست ماموران (آفیسر) رسیدگی به پرونده های اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده را برای تعیین مصادیق شمول پابلیک شارژ، باز گذاشته است. بر اساس قانون، آفیسر با در نظر گرفتن برآیند امتیازهای مثبت و منفی برای هر کدام از فاکتورهای هفتگانه، شمول بستانکاری عمومی برای فرد را تعیین می کند. این هفت عامل عبارتند از: سن، وضعیت تندرستی، موقعیت خانوادگی، دارایی ها، منابع مالی، وضعیت درآمد (و امور مالیاتی) و گردش مالی، میزان تحصیلات و مهارت های کاری و حرفه ای.

لازم به ذکر است که اجرای این قانون به شکلی که گفته شد، از طرفی باعث شایسته گزینی از بین مهاجرین خواهد شد ولی از سوی دیگر ریزش زیادی نیز شاهد خواهیم بود، افرادی که دیگر قادر به ماندن یا ورود به آمریکا نخواهند بود زیرا دست آفیسر برای تصمیم گیری آنقدر باز گذاشته شده که می تواند به اندازه کافی بهانه برای بدست آوردن برآیند منفی از هفت عامل گفته شده، داشته باشد.

خوشبختانه بر خلاف ظاهر خشن این قانون، حدود شمول آن حداقل برای بسیاری از ایرانی تبارها زیاد اثرگذار نخواهد بود. بر طبق قانون پابلیک شارژ، هرگونه کمک هزینه مالی دولتی (در گذشته، حال و یا آینده) به فرد یا افراد که برای کمک به پوشش درآمد ماهیانه آنها باشد مانند حقوق سوشال سیکیوریتی (تامین اجتماعی) و یا واریز پول نقد (Cash) به حساب افراد، شامل پابلیک شارژ خواهد شد. کمک های غیرنقدی دولتی شامل بستانکاری عمومی نیست!

از مصادیق دیگر قانون پابلیک شارژ، خدمات مدیکید (بیمه درمان دولتی فدرال یا ایالتی که شامل مدیکل کالیفرنیا و اوباماکر نیز می شود)  و بیمه های سلامتی و بهداشتی است. قانون با بیان این نکته که منظور از استفاده بیمه شوندگان دولتی وایالتی از خدمات درمانی این است که فرد برای مدت زمان درازی از خدمات درمانی و داروهای بیمه دولتی استفاده کند تا شامل بستانکاری عمومی شود. قانون می گوید: دارندگان بیمه دولتی – ایالتی (شامل مدیکل کالیفرنیا و اوباماکر فدرال و ...) که برای یکمدت کوتاه یا استفاده کم از بیمهبرای درمان در کوتاه مدت، بستری شدن در کلینیک، خدمات درمانی اورژانس و اضطراری، آزمایش و اسکن های پزشکی تحت پوشش بوده اند شامل مصادیق قانون پابلیک شارژ نمی شوند!

در ادامه، استفاده (بدون محدودیت زمانی) از سایر موارد زیر نیز شامل قانون بستانکاری عمومی برای استفاده کنندگان از بیمه های دولتی – ایالتی نخواهد شد:

  • برنامه بیمه سلامت کودکان (CHIP)
  • برنامه های کمک تغذیه عمومی مانند استفاده از کارت های فود استمپ (کوپن غذایی)، برنامه غذایی ویژه زنان و ایتام و کودکان بی سرپرست (WIC)و برنامه تغذیه روزانه مدارس ملی و دولتی – ایالتی و سایر برنامه های غذایی مکمل و اضطراری دولتی – ایالتی
  • مزایای مسکن (غیرنقدی مانند تخفیف گرفتن در اجاره مسکن دولتی – ایالتی)
  • خدمات مراقبت از کودک (چایلدکر)
  • برنامه کمک رسانی به خانواده های کم درآمد برای بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی خانه های مسکونی (LIHEAP) مانند تجهیز خانه های اقشار کم درآمد به سلول های انرژی خورشیدی در کالیفرنیا به کمک دولتی - ایالتی سیتی و کانتی هر منطقه
  • کمک هزینه نگهداری از کودکان بی سرپرست توسط خانواده ها و فرزندخواندگی
  • کمک هزینه های خدمات آموزشی برای دانش آموزان در مدارس دولتی – ایالتی از ابتدایی تا آخر دبیرستان
  • استفاده از برنامههای آموزش شغلی و کاریابی دولتی – ایالتی
  • استفاده از کمک های دولتی – ایالتی در زمان وقوع بحران و بلایای طبیعی

استفاده از کلیه برنامه های مشابه محلی که توسط سیتی یا کانتی هر ایالت برای عموم برگزار شده/می شود و در آنها بطور مستقیم پول و هزینه مالی به متقاضیان پرداخت نمی شود نیز مانند موارد بالا شامل قانون بستانکاری عمومی نمی شود هر چند که با فرمت یا نام های دیگر اجرا شده/شود!

در یک نگاه کلی به قانون پابلیک شارژ و اثرگذاری آن بر گرفتن/تمدید روادید، کارت سبز و شهروندی ایالات متحده پس از اجرایی شدن این قانون برای ایرانی تبارهای مهاجر و تازه وارد، به ظاهر زیاد سخت و موثر نخواهد بود. تنها نگرانی باقیمانده، استفاده آفیسرها از برآیند و معدل عوامل هفتگانه مصادیق شمول بستانکاری عمومی است که قانون دست ایشان را برای بهانه جویی و احتمالا رد درخواست ها باز گذاشته است.

این مطلب بر اساس برداشت آزاد از ترجمه و تلخیص متون قانونی وبگاه اینترنتی سازمان خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده جهت اطلاع رسانی درست به هموطنان ایرانی تبار نگاشته شده است و ارزش قانونی در تصمیم گیری نهایی خدمات مهاجرت و شهروندی آن سازمان ندارد!

نویسنده : امیر رنجبر

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021