سلاح محرمانه جو بایدن برای آرایش دوباره سیاست در قبال ایران ودر برابر جمهوری اسلامی ایران
به روز شده در      شنبه 9 اسفند 1399     -   Saturday February 27 2021

در روز سوگند خوردن رییس جمهور جدید مایکل پک رئیس جنجالی سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده اولین قربانی در کادر دولت بایدن بود. به دنبال آن مدیران منصوب وی در زیر مجموعه های سازمان اعم از صدای آمریکا و دیگر رسانه ها شامل رادیو اروپای آزاد و رادیو آسیای آزاد نیز به طور شتاب زده ای از کار برکنار شدند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MANSHOORY MIKE
دوره تصدی کوتاه مدت پک در سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده از زمان تأئید سنا در ماه ژوئن تا روز سوگند خوردن بایدن  با جنجال بر سر بلند پروازی سیاسی و اولویت های تحریف شده همراه بوده است. شگفت آور نیست که پس از استفای او،  منتقدان از خروج وی استقبال کرده اند و به دنبال آن ترمیم در ساختار کادر این سازمان را اصلاح دیرهنگام مسیری توصیف کرده اند که تعادل را به یک نظام دیوان سالار مترقی برگردانده است.     
اما مشکلات در سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده عمیق تر از یک مدیر ارشد جنجالی است. در واقع، برخی از اقدامات وی چون تلاش برای اعمال مسئولیت پذیری در میان نهادهای آشفته دولتی و اصلاح نابسامانی های حفاظت امنیت در بین کارکنان و پیمانکاران با هدف رفع مشکلاتی که رسانه آمریکا را پیش از ورود او به این سازمان در برگرفته بود ، به درستی صورت گرفت. از آنجایی که دولت بایدن تلاش دارد تا سیاست خارجی آمریکا را بازسازی کند، اکنون نیز بیش از هر زمان دیگری حل برخی از این مشکلات ریشه دار امری بسیار حیاتی است.
سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده نقشی کلیدی به ویژه در سیاست خارجی آمریکا در یک جا بازی می کند و آن ایران است. در حالی که بسیاری ازجنبه های رویکرد دولت بایدن در امور خارجه در هاله ای از ابهام قرار دارد، اما از پیش روشن است که سیاست وی در قبال ایران نسبت به دولت ترامپ تفاوت عمده ای خواهد داشت. از آنجایی که فشار حداکثری دوران ترامپ موجب انزوای روز افزون سیاسی و اقتصادی ایران گردید اما رئیس جدید کاخ سفید اعلام کرده است که در حال برنامه ریزی یک تلاش دیپلماتیک وسیع برای نزدیکی دوباره با جمهوری اسلامی است.
بخش فارسی صدای آمریکا در وضعیت فعلی خود نمی تواند در آن مأموریت نقش آفرینی کند. این شبکه یکی از قدیمی ترین، ناکارآمدترین و رسوایی زده ترین رسانه های سازمان رسانه‌های جهانی است که ضعف مدیریتی و محتوایی آن را احاطه کرده است. چنین کمبودهایی دولت های بعدی را از تحقق مأموریت های گسترده تر سازمان در ارائه اطلاعات مستند به جوامع غیرآزاد باز داشته و مقامات واشنگتن را از ارتباط مؤثر با مهم ترین پایگاه مردمی یعنی مردم ایران منع کرده است.
این امر نشانگر یک خلاء مهم است. اساساً، مسئله اصلی در ایران همواره حضور ایرانیان در عرصه عمومی بوده و حکومت سالخورده و بسیار نامحبوب روحانیون مورد نظر نبوده است. این مردم ایران هستند که مسیر جغرافیایی سیاسی کشور خود را در بلند مدت مشخص می کنند. ایالات متحده تمایل دارد تا این مسیر را در جهتی کثرت گرا و سیاستی آزاد شکل دهد. این امر نیازمند برقراری ارتباط با مردم ایران است تا با بروز رسانی ابزارهای لازم مانند بخش فارسی صدای آمریکا بتوان این اولویت را ممکن ساخت.
شاید بتوان اصلی ترین مشکل مربوط به رسانه های دولت آمریکا در قبال ایران را چیزی مانند یک جعبه سیاه دانست. در حالی که ادعای سودمندی برنامه سازی های ایالات متحده از سوی مقامات امری رایج گردیده است، اما داده های تجربی کمی وجود دارد که نشان دهد مسأله اصلی همین باشد. ارزیابی های مستقل و قابل استناد از محدوده و جذابیت حقیقی صدای آمریکا در داخل جمهوری اسلامی به طرز مشهودی در حوزه عمومی دچار فقدان است. در همین حین، مصاحبه های گسترده با ناظران مجرب رسانه های فارسی زبان در ماه های اخیر نشان می دهد که خدمات رسانه ای ایالات متحده به طور چشم گیری غایب  بوده  است. برای بسیاری از ایرانیانی که مجذوب رسانه های خصوصی چون من و تو، شبکه سرگرمی عمومی فارسی زبان در لندن و شبکه ایران اینترنشنال که از سوی عربستان تأمین مالی می شود می گردند، برنامه های صدای آمریکا بی ارتباط با شرایط روز هستند. 
این مسئله به منزله یک نقطه کور اصلی است. ارزیابی سطح دقیق محبوبیت صدای آمریکا در میان مخاطبان ایرانی (از راه معیارهای رسانه های اجتماعی، نظرسنجی های مستقیم تلفنی و روش های گوناگون دیگر) پیش نیاز مهمی برای تعیین ارزش واقعی سرمایه گذاری فعلی ایالات متحده در پخش برنامه ها در قبال ایران است. به زبان ساده، قانون گذاران در آمریکا نیاز دارند تا تعداد دقیق ایرانیانی که برنامه های بخش فارسی صدای آمریکا را تماشا می کنند را شناسایی کرده تا بتوانند نسبت به ارزیابی آن به عنوان گزینه مناسب و استفاده محتاطانه از دلارهای مؤدیان مالیاتی اقدام کنند. کارکنان دولت که صرفاً بر بودجه های مشابه در فیش های حقوقی خود تکیه می کنند از این قاعده مستثنی هستند.
 مسئله دوم در بخش فارسی صدای آمریکا مربوط به محتواست. اکنون این رسانه از آنچه که به عنوان آشفتگی محتوایی نام برده می شود رنج می برد که این بخش های خبری مختلف ناکارآمد و پراکنده و تحلیل، برنامه های سرگرمی و فرهنگی مانند بازپخش برنامه محبوب آنتونی بورداین با عنوان قسمت های ناشناخته از سی ان ان را شامل می شود. در مقابل، رقبای بازار فعلی صدای آمریکا نقشهای کاملاً واضح و مشخص تری دارند. به عنوان مثال، من و تو به دلیل محتوای فرهنگی و سرگرمی خود، مانند آشپزی و پخش موسیقی، مورد توجه مخاطبان ایرانی قرار می گیرد در حالی که ایران اینترنشنال بیشتر از جهت تماشای اخبار فوری و تحلیل، مد نظر است.
به علاوه این وضعیت در سال های اخیر با تعطیلی برنامه های گزارش فرهنگی و طنز سیاسی مانند افق و پارازیت که در پیوند مؤثر این مقولات مؤفق بوده اند، تشدید شده است. مقامات ایالات متحده باید مأموریت صدای آمریکا در رابطه با ایران را مورد ارزیابی مجدد قرار داده – درست آنچه را که تلاش می شود به مخاطبان ایرانی منتقل شود- و سپس برای تحقق آن اهداف به برنامه سازی در قالب جدید روی آورند.
سوم آنکه برنامه سازی ایالات متحده در قبال ایران در حال حاضر به طور تأسف باری نسبت به زمان واکنش دچار عقب ماندگی است. بخش فارسی صدای آمریکا به شکل مستمر نتوانسته است نسبت به تحولات سیاست خارجی و به طور کلی ایالات متحده به موقع و به صورت تأثیر گذار به قیمت زیان به اعتبار خود واکنش فوری نشان دهد. یک نمونه از این موضوع را می توان در کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی در سال 2020 مشاهده کرد که نتایج بزرگی را برای موقعیت منطقه ای ایران و رقابت استراتژیک ایران و ایالات متحده به دنبال داشت. طبق گفته های مقامات پیشین رسانه، پوشش این واقعه یک روز کامل برای صدای آمریکا زمان برد و همین موضوع باعث شد تا حکومت ایران بتواند مرگ سلیمانی را به صورت انحصاری و در قالب روایت خود پوشش دهد. به عبارت دیگر ایالات متحده با 24 ساعت تاخیر به موضوع از میان بردن این تروریست خطرناک پرداخت که نسبت به بقیه رسانه ها بسیار دیر عمل کرد.
چنین وضعیتی غیر قابل قبول است. ایالات متحده می بایست به شکل قابل استناد، سریع و مؤثر بتواند موضع خود را در زمینه اخبار مربوط به تحولات فوری در روابط ایران و آمریکا را اعلام کند. تقویت این نوع قابلیت در رد کذبیات و ضد شخصیت سازی از سوی حکومت درباره ایالات متحده و نیز تشریح استدلال استراتژیک در پشت آخرین تصمیم دیپلماتیک ایالات متحده و یا اقدام سیاست خارجی به مخاطبان ایرانی از اهمیت برخوردار است. تغییر در ساختار برنامه سازی و نیز کارکردهای اداری مانند افزایش ساعات پخش کمک می کند تا بخش فارسی صدای آمریکا به رویدادها واکنش به موقع نشان بدهد.
این قابلیت در واکنش سریع در برنامه سازی فرهنگی نیز دارای اهمیت است. در میان برنامه های تأثیرگذار صدای آمریکا در سال های گذشته «مستند کوتاه و برنامه گفت و گو محور تبلت» است. این برنامه که توسط مسیح علینژاد فعال سرشناس حقوق زنان اجرا می گردد به مبارزه برای تساوی جنسیتی و اجتماعی در ایران می پردازد که با وجود تمامی شاخص های موجود یکی از برنامه های مؤفقی است که توانسته است میلیون ها بیننده را جذب کرده و در رسانه های اجتماعی حضور داشته باشد. با این حال این برنامه در حال حاضر با ارزیابی اشتباه تنها محدود به 30 دقیقه پخش می باشد که به صورت هفتگی که در تاریخ های غیر ثابت  بازپخش می گردد. چنین ساختاری مسیر را برای پوشش ایالات متحده در همگامی با گفتمان در حال تغییر اجتماعی فرهنگی در داخل جمهوری اسلامی سخت کرده و ارتباط ایالات متحده را با مردم ایران قطع خواهد کرد.
موقعیت تبلت گوشه ای از یک مشکل بزرگ تر است. برنامه های بامحتوا که در روندها و نگرش های شهروندان ایرانی رواج دارد قطعاً وجود خواهند داشت. اما به دلیل آنکه این برنامه ها طی یک برنامه ریزی فشرده تهیه می شوند نمی توانند نسبت به جریان انسانی در حال گذار در ایران واکنش سریعی داشته باشند. بالا بردن سطح تولید برنامه برای تبلت و دیگر برنامه های مفهومی مانند «میزگرد سیاسی شطرنج (با اجرای دکتر مهدی آقا زمانی) به صدای آمریکا این مجال را می دهد تا بتواند علیرغم اعتبار ذاتی این شبکه به عنوان صدای قاطع ایالات متحده پویایی خاموش جامعه ایران را بهتر بازتاب دهد. 
در نهایت و از نظرگاه مخاطبان، خدمات کنونی ایالات متحده در قبال ایران از نظر زیباشناسانه جذابیت ندارد. ارزش های تولیدی پائین و ظاهر ابتدایی کمک میکند تا صدای آمریکا نتواند قلب ها و ذهن های ایرانیان را علیرغم اعتبار ذاتی خود به عنوان صدای قاطع ایالات متحده تسخیر کند. این امر در مقایسه با رسانه های داخل ایران که از نظر تصویری و محتوایی فعال تر عمل می کنند بسیار مشهود است. برای اینکه صدای آمریکا بتواند رسانه ای منحصر به فرد و برتر نسبت به رقبای خود قلمداد شود، دولت آمریکا می بایست از نظر محتوایی و ظاهری به صورت حرفه ای در این زمینه سرمایه گذاری کند. به ویژه اینکه می توان از طریق خلق برنامه های بدیع با جمعیت جوان ایران که بخش مهمی از جمعیت 85 میلیونی ایران را تشکیل می دهد ارتباط برقرار کرد. 
طبیعتاً ایجاد اصلاحات و نوآوری ها زمان زیادی را می خواهد که احتمال دارد چندین دولت را پشت سر بگذارد. در حال حاضر دولت بایدن می تواند گام هایی را در جهت سرعت بخشیدن به این موضوع با نتایج فوری بردارد.
مرحله اول ایجاد تغییرات فردی است. در طول سالیان، بسیاری از کارکنان بخش فارسی صدای آمریکا از سوی فعالان ایرانی آمریکایی و در عین حال منتقدان حکومت به خاطر تعصبات سیاسی و عدم توانایی در انتقال درست سیاست ایالات متحده مورد انتقاد قرار گرفته اند. به اعتقاد ناظران بیرونی هر اصلاحی که از سوی رئیس جدید بخش فارسی صدای آمریکا با حمایت کاخ سفید صورت گیرد نیازمند تغییرات معناداری در رده سردبیر/خبرنگار و سطوح مدیریتی است. به علاوه چنین تغییراتی در سطح پرسنل می بایست اطلاع رسانی گردیده و به عنوان یک پل ارتباطی میان منتقدان و دولت آمریکا در زمینه رسیدگی به شکایات آنان و جدیت در پاسخ گویی به آن مطرح گردد. 
اولویت کلیدی دیگر برای دولت جدید کاخ سفید تشویق این شبکه به مزیتی به نام دسترسی است. نزدیکی جغرافیایی به کاخ کنگره و دیگر ادارات دولتی در واشنگتن کمتر مورد توجه بخش فارسی صدای آمریکا شده است. تلاش کمی از سوی خبرنگاران و مدیریت صدای آمریکا برای انجام مصاحبه و گزارش با مقامات و کارشناسان به عنوان ابزاری برای موضوعیت درست بخشیدن به سیاست ایالات متحده صورت گرفته است.
این یک خطای جدی است. طبق مطالعات صورت گرفته، جمعیت ایران جوان، پویا و پرشور هست. آن ها با نگاه به غرب، آمریکا را نماد هر آن چیزی می دانند که حکومت فعلی در ایران از آن برخوردار نیست. رسانه صدای آمریکا در حال حاضر نتوانسته است بر مراکز، فرایندها و ارزش هایی که آمریکا را یک کشور متفاوت از حکومت ایران نشان دهد تمرکز کند.
برای درک بهتر تصمیمات دولت ایالات متحده، همکاری تنگاتنگ روزنامه نگاران و خبرنگاران بخش فارسی صدای آمریکا با مقامات امری ضروری است. چنین نگاهی کمک می کند تا اطلاعات نادرست القا شده از سوی حکومت ایران درباره دولت آمریکا مرتفع شود. این امر به قانون گذاران در آمریکا این اطمینان را می دهد که رویکرد آمریکا به ایران بازتاب دهنده نظرات آن ها بوده و سیاست ایالات متحده را نمایندگی می کند؛ شرایطی که در حال حاضر وجود ندارد.
بخش فارسی صدای آمریکا نقش مهمی در مأموریت فعلی دولت آمریکا در سرشاخ شدن دوباره با جمهوری اسلامی دارد و شخص بایدن می تواند از این امکان خردمندانه بهره ببرد. اما نخست این رسانه باید از رأس اصلاح شود. چه شخص رئیس جمهور آمریکا به این هدف برسد یا نرسد این مسئله اآزمایش مهمی در میزان جدیت وی در آغاز دوباره گفت و گو نه تنها با حکومت ایران بلکه با مردم ایران نیز محسوب می شود.
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MICHAEL M. PARTO
MANSHOORY MIKE
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021