آبتین ساسان فر، بنیانگذار انجمن جهانی زرتشتیان درگذشت
به روز شده در      یکشنبه 5 شهریور 1396     -   Sunday August 27 2017

دکتر آبتین ساسانفر بنیانگذار و رییس انجمن جهانی زرتشتیان در سوییس درگذشت. آقای ساسانفر که به «زرتشت زمان» نیز شهرت داشت در هنگام مرگ 90 سال سن داشت و در ژنو زندگی می کرد. او مطالعات گسترده ای در زمینه اوستا شناسی داشت.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
ژرژ اسحاقیان

دکتر آبتین ساسانفر سال ۱۳۰۷ در تهران متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در دبستان زرتشتیان جمشید جم و فردوسی و دبیرستان فیروز بهرام به پایان برد و پس از اخذ لیسانس حقوق و اقتصاد از دانشگاه تهران، به وکالت مشغول گردید. وی بعدها فوق‌لیسانس و دکترای حقوق را به ترتیب از دانشگاه ژنو و دانشگاه سوربون پاریس به اخذ کرد.

دکتر ساسانفر از زمان آموزش در دبیرستان و دانشگاه به پژوهش در تاریخ ایران و آیین زرتشت از نظرات علمی و زبان‌شناسی می‌پرداخت و از ثمره کار استادانی نظیر ابراهیم پورداود و ذبیح بهروز، موبد شهمردان و آثار پژوهشگران پارسی نظیر تاراپورولا، کانگا، مدی و هومباخ بهره‌مند شد و مقاله‌های متعددی در مجله‌ها و روزنامه‌های گوناگون تهران به ویژه ارگان سازمان جوانان حزب ایران و سایر نشریات وابسته به آن انتشار داد.

دکتر ساسانفر تا پیش از انقلاب 1979 در ایران، به سمت مشاور حقوقی و وکیل دعاوی سازمان برق تهران و داور بین‌المللی در امور مربوط به دعاوی راه‌آهن «زوریخ، سوئیس» از سوی دولت ایران انجام وظیفه کرد.

دکتر ساسانفر با پیش آمدن انقلاب برای ادامه کار و تحقیقات در فرانسه اقامت گزید و در این مدت به وکالت دادگستری و امور اقتصادی در فرانسه و همچنین پژوهش‌های تاریخی و زبان‌شناسی درباره اوستا و آئین زرتشت مشغول بود. در همین رابطه با پُل دوبروی نویسنده کتاب‌های تاریخی و فلسفی درباره زرتشت همکاری داشت.

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
تبلیع شماره 3
تبلیع شماره 4
تبلیع شماره 5
تبلیع شماره 6
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس‌آنجلس
دکتر شهریار راد
دکتر کامران یدیدی
خدمات بیمه صوفی
حمید سلیمانیان
تراولور
وستوود ویزن
کیو مارکت
مجیک تل
جواد دهقان
ژرژ اسحاقیان
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015