معمای مسمومیت های زنجیره ای دانش آموزان دختر در ایران
به روز شده در      پنجشنبه 4 اسفند 1401     -   Thursday February 23 2023

طی چند هفته اخیر ماجرای مسمومیت زنجیره ای دانش آموزان دختر در شهرهای قم و بروجرد شروع شده که گمانه زنی هایی مبنی بر «دست های پشت پرده» و « ترور بیولوژیک» از سوی برخی از منابع عنوان شده است.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دکتر کامران یدیدی
موضوع مسمومیت زنجیره ای دانش آموزان قمی ابعاد گسترده تری به خود گرفته است و تا به امروز با وجود سخنان متناقض مسئولین جمهوری اسلامی، علت اصلی این حادث مشکوک از سوی آنها مشخص نشده است. 
 
در روز سوم اسفند، 62 تن از دانش آموزان دبیرستان دخترانه احمدیه بروجرد با علائمی از مسمومیت مشابه دانش آموزان در قم مواجه شدند. 
مادر یکی از دانش آموزان مسموم که در بیمارستان بستری شده است، در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی نشر یافته است، می گوید که پاهای فرزندش پس از استشمام این گاز بی حس شده و تنگی نفس گرفته است.  جای تعجب است که علائم پس از مرخص شدن دانش آموزان از بیمارستان ، دوباره بر می گردد. 
 
گمانه زنی هایی در مورد علت این مسمومیت های زنجیره ای در شبکه های اجتماعی منتشر شده است . برخی آن را نشانه هایی از «پخش گاز اعصاب» می دانند که کاربرد نظامی دارد. برخی دیگر آن را یک نوع «ترور بیولوژیک» عنوان می کنند که سپاه برای آزمایش سلاح های هسته خود این کار را انجام می دهد.  
گفته می شود، گروهی با نام «فدائیان ولایت» که از مجتبی خامنه ای دستور می گیرد، شب نامه هاییی در روزهای اخیر در قم منتشر کرده اند، مبنی بر این که « درس خواندن دختران را حرام دانسته و ادامه آن را مبارزه با امام زمان می دانند و تهدید کرده اند در صورت تعطیل نشدن مدارس دخترانه این کار را ادامه خواهند داد.» .
نفیسه مرادی پژوهشگر مطالعات اسلامی دانشگاه الزهرا در یادداشتی به بررسی این موضوع پرداخته است و وجود نگاه های طالبانی مخالف تحصیل دختران را در پشت این حوادث محتمل دانست. 
وی گفته است: مدتی است مسمومیت دانش‌آموزان دختر مدارس قم باعث ایجاد نگرانی شده است. این در حالی است که اولین بار خبر مربوط به مسمومیت دانش‌آموزان هنرستان دخترانه نور در نهم آذر ماه و هم‌زمان با فراگیری شعار «زن، زندگی، آزادی» در دبیرستان‌ها منتشر شد.
گفتنی است که در هفته‌های اخیر روزانه چندین دبیرستان دخترانه در مناطق مختلف شهرهای قم و تهران درگیر این قضیه می‌شوند، به‌طوری که آموزش و پرورش قم روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، تمام مدارس را تعطیل کرد؛ اما روز یکشنبه بعد از پنج روز تعطیلی دوباره مسمومیت دانش‌آموزان خبرساز شد.
 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
دکتر کامران یدیدی
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021