یک ایرانی باشگاه فوتبال اورتون انگلستان را تملک کرد
به روز شده در      شنبه 8 اسفند 1394     -   Saturday February 27 2016

اردشیر فرهاد مشیری، سهام‌دار پیشین باشگاه آرسنال، مالک باشگاه اورتون شده است. آقای مشیری با خریدن ۴۹.۹ درصد سهام اورتون تبدیل به سهام‌دار اصلی این باشگاه شد. گفته می‌شود آقای مشیری با قراردادی ۲۰۰ میلیون پوندی اختیار این باشگاه را در دست گرفته است.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دکتر کامران یدیدی

سهام‌داران اصلی اورتون از جمله رئیس آن بیل کنرایت، با فروش سهام باشگاه موافقت کردند تا فرهاد مشیری تبدیل به مرد اصلی این باشگاه لیورپولی شود.

تا کنون تلاش شده بود تا هویت مالک جدید اورتون مخفی بماند، اما سرانجام باشگاه اورتون اعلام کرد که مشیری ۶۰ ساله تبدیل به سهام‌دار اصلی این باشگاه شده است.

او روز جمعه سهامش در آرسنال را به قیمت ۲۰۰ میلیون پوند به شریک تجاری‌اش علی‌شیر عثمانف فروخت؛ یعنی درست همان قیمتی که گفته می‌شود کنرایت پس از این که راضی به فروش اورتون شد، تقاضا کرده بود.

به نظر می‌رسد که کنرایت ۷۰ ساله کماکان به عنوان رئیس اورتون باقی بماند، هرچند که کنترل باشگاه به مالک جدید آن منتقل می‌شود. در ماه‌های اخیر گروهی از تجار آمریکایی برای خرید باشگاه با مالکان اورتون مذاکراتی داشتند که به توافق نرسیدند.

مشیری و عثمانوف از دهه ۱۹۹۰ شرکای تجاری یکدیگر هستند و معاملات مختلفی داشته‌اند. اما این دو نفر که ۳۰ درصد سهام آرسنال را در اختیار داشتند هرگز نتوانستند اکثریت سهام را از استن کروینکه بخرند.

کنرایت که باشگاه اورتون را در ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۹ به قیمت ۲۰ میلیون پوند از پیتر جانسون خرید، در این رابطه گفت: "پس از جستجویی طولانی می‌توانم بگویم که شریکی بی‌نقص پیدا کرده‌ایم که می‌تواند باشگاه را جلو ببرد. من در ۱۸ ماه گذشته به خوبی فرهاد را شناخته‌ام. دانش فوتبالی، تجاری و روحیه‌اش من را قانع کرد که او فرد درستی برای هدف ما است."

کنرایت که وضع جسمی مناسبی ندارد، این فصل خیلی کم برای بازی‌های اورتون به ورزشگاه گودیسون پارک آمده است. آقای مشیری نیز در این رابطه گفت: "بیل کنرایت به من یاد داد که طرفدار اورتون بودن یعنی چه. هرگز در لیگ برتر این قدر شرایط برابر نبوده است."

اردوان فرهاد مشیری که ساکن موناکوی فرانسه است، مالک و سهام‌دار تعدادی از شرکت‌های آهن و انرژی در بریتانیا و روسیه است.

او فارغ‌التحصیل دانشگاه "یو‌سی‌ال" لندن است، متاهل است و دو فرزند دارد. مشیری نفر ۸۹۴ در فهرست میلیاردرهای مجله فوربز است و به نوشته این نشریه ۱.۷۹ میلیارد دلار ثروت دارد.

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
HEIDARI SAMAN
دکتر کامران یدیدی
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright ©