پیام شهبانو فرح پهلوی، به مناسبت سالروز کشف حجاب
به روز شده در      یکشنبه 17 دی 1396     -   Sunday January 7 2018

شهبانو فرح پهلوی در این پیام که روز یکشنبه ۱۷ دی منتشر شده، فرمان رضا شاه را حرکتی انقلابی توصیف کرده است که طی آن به زنان گفته شده بود آزاد باشید و چادر را از سر بردارید. 82 سال پیش رضا شاه بزرگ دستور کشف حجاب را در 17 دیماه 1314 صادر نموده بود.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
Mike-Rahbarian

شهبانو فرح در این پیام همچنین بخشی از نامه محمد رضا شاه، ولیعهد آن زمان خطاب به پدرش رضاشاه را نقل کرده است که در آن با اشاره به انگیزه کشف حجاب و تاثیری که می‌توانست بر آزادی زنان بگذارد گفته بود «حتی شنیده‌ام داشتن خط و سواد را هم قدما چندان برای زن لازم نمی‌دانستند.»

شهبانو فرح در پیام خود با این یادآوری که هفده دی پس از آن و تا پیش از انقلاب اسلامی روز آزادی زن نامیده می‌شد، و محمد رضاشاه نیز حقوق زنان و مردان را مساوی اعلام کرده بود، ابراز خوشوقتی کرده است که زنان ایران از آن پس ضمن دفاعی شجاعانه از حقوق پایمال شده خود با تمام قوا مبارزه کرده‌اند تا فرزندانی تربیت کنند که مبارزین راه آزادی امروز ایران باشند.

متن کامل پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت سالروز ۱۷ دی ۱۳۱۴ به شرح زیر است:

روزی بزرگمردی ایرانی بر این شد تا آنچه را که بر زنان ایران میگذشت و بی عدالتی و غیر انسانی بود. با حرکتی انقلابی دگرگون سازد به زنان گفت آزاد باشید و چادر را از سر بردارید. سالها بعد پسرش حقوق زنان و مردان را مساوی اعلام کرد و ملّت ایران نیز از این انقلاب اجتماعی او استقبال کرد.

پس از واقعه واپسگرای ۱۳۵۷ زنان ایران از حقوق پایمال شده خود شجاعانه دفاع و با تمام قوا مبارزه کردند و فرزندان خود را چنان تربیت کردند که مبارزین راه آزادی امروز را تحویل جامعه ایران بدهند.

خواستم در این روز قسمتی از نامه ای را که ولیعهد آنروز ایران به پدر تاجدار خود نوشته بود برایتان نقل کنم. تاریخ این نامه ۱۱ بهمن ۱۳۱۴ است.

«شرحی را که در خصوص آزادی دوشیزگان و بانوان مرقوم داشته بودید واقعاً محبت بزرگی بود چه این بدبختان الحق جزو جامعه ایرانی محسوب نمی شدند حتی شنیده ام داشتن خط و سواد را هم قدما چندان برای زن لازم نمی دانستند این بود که روز بروز ما ترقی معکوس می کردیم چه پدر بزرگوار وطن پرست ترقی خواهم خوب می دانند که تربیت ابتدائی و موثری که در سلولهای دماغ طفل مرکوز می شود همتای تربیت و خاطرات و در واقع درسهایی است که از مادر گرفته است که با شیر اندرون شد و با جان برون رود. پس امیدوارم با این اقدامات پدر تاجدارم در باره دختران و بانوان ملت نجیب ایران عزیز عنقریب با توّجهات پدر جانم این طبقه تیره بخت خوش روزگار و سعادتمند گردد.»

بذرهائی که آنان باعشق به ایران به موقع و به درستی کاشتند امروز بارور شده اند.

پاینده ایران

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
HEIDARI SAMAN
Shawn_Sedaghati
Mike-Rahbarian
Shiraz
Jahani
Ferdows
ketab gift
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015